Zobacz jak wygląda współpraca ze mną.
Jak Pracuje Producent Muzyczny ?
Jako producent muzyczny, pomagam artystom zmieniać ich pomysły w piosenki. Przebieg tego procesu w dużym stopniu zależy od osoby z którą współpracuję, jej potrzeb i wymagań, ale też tego z czym do mnie przychodzi i jaką część pracy nad utworem wykonała do tej pory. Zazwyczaj pierwszym etapem naszej współpracy jest pomysł w postaci demo, a ostatnim w pełni dopracowany i gotowy do publikacji w serwisach streamingowych utwór. Przedstawię Ci najczęściej powtarzające się scenariusze, żeby lepiej zobrazować, czego możesz się po mnie spodziewać jako artysta.
Zobacz jak producent muzyczny pracuje z artystami
Etap 1. POMYSŁ
Scenariusz 1 - Mam Utwór
Wypełniasz formularz na mojej stronie, albo w tajemniczych okolicznościach znajdujesz mój numer telefonu. Jeśli Twoja piosenka jest już napisana, to na tym etapie dobrze mnie z nią zapoznać, wysyłając link do demówki. Przez “napisana”, mam na myśli, że posiada ona już przynajmniej fragment tekstu i melodii. “Demówką” nazywam dowolny plik dźwiękowy z utworem. Nagranie z telefonu jak śpiewasz i grasz na instrumencie, w zupełności wystarczy.
Scenariusz 2 - Mam Produkcję
Może poza śpiewaniem i pisaniem piosenek produkujesz bity? A może zacząłeś / zaczęłaś pracować nad utworem z innym producentem muzycznym, ale produkcja od dłuższego czasu stoi w miejscu i chcesz dokończyć ten numer ze mną? Z chęcią pomogę. Na tym etapie nie ma jeszcze potrzeby wysyłania wszystkich ścieżek z projektu. Podeślij zgranie całości w mp3 i napisz czego Twoim zdaniem brakuje w tym utworze.
Scenariusz 3 - Zaczynam Od Zera
W świecie muzyki elektronicznej pisanie piosenek w klasyczny sposób, siedząc przy pianinie, albo z gitarą, nie zawsze się sprawdza. Niektórzy wolą pisać tekst i melodię do gotowego podkładu muzycznego. Jeśli masz wizję na utwór, ale chcesz, żeby pierwszy pomysł wyszedł ode mnie, opisz dokładnie w jakim brzmieniu się widzisz, a ja przygotuję podkład, do którego później napiszesz, albo wspólnie napiszemy tekst.
Etap 2. WIZJA
Na tym etapie rozmawiamy i rozmyślamy. Kiedy już dowiem się z czym do mnie przychodzisz, będę chciał trochę lepiej Cię poznać. Opowiesz mi o tym co lubisz, a czego nie lubisz (głównie w muzyce, ale może być też w życiu) i przede wszystkim jaką masz wizję na ten utwór. Przydatne będą różne utwory referencyjne. Posłucham Twoich pomysłów i powiem jak ja to widzę.
Etap 3. DEMO
Wiem już mniej więcej co chcemy razem osiągnąć i czego mogę się po Tobie spodziewać. Pora, żebym dał Ci próbkę swoich możliwości. Na podstawie naszych rozmów i Twojej demówki, przygotuję demo produkcji. Zazwyczaj takie demo obejmuje pierwszą zwrotkę i refren. Nie jest to jeszcze gotowy podkład muzyczny, ale jest on dopracowany na tyle, żeby dać Ci pojęcie w jaką stronę idziemy z produkcją.
Scenariusz 1 - Podoba Ci Się
Super! Idziemy dalej.
Scenariusz 2 - Nie Podoba Ci Się
Jeśli chcesz, przygotuję nowe demo. Powiedz, co konkretnie Ci się nie spodobało, żebym mógł to poprawić przy kolejnej propozycji. Może się też okazać, że zupełnie minę się z Twoją wizją. W takim wypadku, nie widzę przeszkód, żebyś spróbował / spróbowała z innym producentem muzycznym. Liczy się tylko dobry efekt końcowy!
Etap 4. PRODUKCJA
Po zaakceptowaniu przez Ciebie wersji demo, tworzę resztę podkładu. Dopracowuję to co już mamy i rozbudowuję produkcję o kolejne zwrotki i refreny. Wdrażam też wszystkie uwagi, które dostałem od Ciebie na temat demówki.
Każdy producent muzyczny, ma swoje metody pracy. Ja zazwyczaj na tym etapie wolę pracować samodzielnie, głównie ze względu na to, że trudno z góry określić ile czasu to zajmie. Czasami jest to kilka, a czasami nawet kilkadziesiąt godzin. Jeśli chcesz, to później, kiedy część pracy już wykonam, możemy się spotkać (Warszawa) i spróbować wspólnie podziałać nad podkładem muzycznym.
Miejscem w którym pracuję jako producent muzyczny jest Warszawa, ale współpracuję też zdalnie z artystami na całym świecie.
Etap 5. WOKAL
Scenariusz 1 - Nagrywamy Wspólnie
Ustalamy termin, rezerwuję studio (Warszawa) i nagrywamy Twój wokal. Zazwyczaj takie nagranie trwa około dwóch godzin. Jako producent muzyczny i realizator nadzoruję je i pomagam Ci wypaść jak najlepiej. Pamiętaj, żeby wcześniej dobrze się przygotować i przyjść w jak najlepszym nastroju.
Scenariusz 2 - Nagrywasz U Siebie
Możesz zarejestrować wokal u siebie, albo w zaprzyjaźnionym studiu muzycznym i po prostu wysłać mi pliki do dalszej obróbki. Jeśli chcesz, żebym pojawił się na nagraniu i je zrealizował, albo pomógł merytorycznie, to też chętnie to zrobię. To na pewno dużo wygodniejsze rozwiązanie, jeśli mieszkasz daleko od Warszawy.
Scenariusz 1 -
Zajmę się tym
Zazwyczaj sam wykonuję edycję, miks i mastering. Na koniec współpracy wysyłam master w formacie wav i mp3, przystosowany głośnością do publikacji w Spotify, YouTube i innych serwisach tego typu. Jeśli potrzebujesz innych plików (inna głośność, inny format, albo inna wersja utworu, na przykład instrumentalna), to najlepiej powiedz o tym wcześniej. Oczywiście na każdym etapie masz możliwość zgłaszania poprawek!
Scenariusz 2 -
Zrobi to ktoś inny
Jeśli chcesz, żeby część, albo wszystkie z tych trzech etapów zrobił ktoś inny, to chętnie przekażę tej osobie niezbędne pliki. Jako, że po części jest to też moje dzieło, to zależy mi, żeby w takim wypadku, ta osoba zrobiła to na takim poziomie jak ja, albo lepiej. Chętnie posłucham najpierw czegoś przy czym wcześniej pracowała.
Etap 6. POSTPRODUKCJA
Mamy już muzykę i wokale. Można powiedzieć, że utwór jest kompletny, ale bez tych trzech zabiegów, trudno mówić o profesjonalnym brzmieniu.
1.EDYCJA
Chodzi głównie o edycję wokalu, ale w podobny sposób można edytować ścieżki gitary, albo perkusji nagranej na żywo. Proces edycji, polega przeze wszystkim na zniwelowaniu niedoskonałości. Mogę na tym etapie poprawić dźwięki, które były zaśpiewane za wysoko, za nisko, za wcześnie, albo za późno. Pamiętaj, że nie chodzi tu o to, żeby zrobić z Ciebie robota, który śpiewa każdy dźwięk jak od linijki. Zależy mi tylko na jak najlepszym odbiorze Twojej muzyki. Nie wszystko da się poprawić, więc większość zależy od Twoich umiejętności!
Kiedy wszystkie ścieżki instrumentów są stworzone, a wokale nagrane i wyczyszczone, przychodzi pora na miks. Zazwyczaj jest to proces bardziej techniczny, niż kreatywny. Chodzi tu przede wszystkim o dopracowanie brzmienia utworu dzięki pracy na poszczególnych ścieżkach. Wchodzą w to takie zabiegi jak na przykład ustawienie poziomów głośności, dobór odpowiednich pogłosów, wyczyszczenie ścieżek z nieprzyjemnie brzmiących częstotliwości i uwydatnienie tych, które w danym instrumencie są najistotniejsze, albo zapanowanie nad dynamiką utworu.
Jako ostatni etap tworzenia utworu, mastering ma dwa główne cele. Po pierwsze dodać do brzmienia brakujące 5, albo 10 procent ekscytacji, korzystając z procesów takich jak kompresja, czy equalizacja, stosowanych na całym utworze, a nie na poszczególnych ścieżkach, jak w przypadku miksu. Po drugie nadać piosence finalną głośność w zależności od jej dalszego zastosowania i własnych preferencji. Trochę inny mastering robi się pod Spotify, inny pod płyty CD, a jeszcze inny pod płyty winylowe.
Etap 7. PROMOCJA
Tu już musisz sobie radzić beze mnie, ale zawsze chętnie pomogę radą. Na pewno warto zacząć myśleć o tym etapie, jeszcze w trakcie pracy nad piosenką. Zazwyczaj nie wystarczy zrobić świetny numer i wrzucić go do internetu. Jeśli zależy Ci na jego popularności, musisz zbudować swój wizerunek w social mediach. Poza tym, przyda się dobry dystrybutor i wiedza o tym, jak umieszczać swoją muzykę na popularnych playlistach.
Co dalej ?
Piszemy kolejne, coraz lepsze utwory, uczymy się na własnych błędach i zaczynamy cały proces od początku. Z czasem gramy koncerty, wydajemy płyty i zdobywamy coraz większe grono fanów.
Chcesz Spróbować ?
Wyślij demo utworu, albo opisz swój pomysł i zacznijmy wspólnie działać nad Twoją muzyką!
Miejscem w którym pracuję jako producent muzyczny jest Warszawa, ale współpracuję też zdalnie z artystami na całym świecie.